Czy biegówki są dla każdego?

Wielu wydaje się, że narty to drogi sport i aby zacząć trzeba najpierw zainwestować w odpowiedni sprzęt. Poza tym, trzeba mieć również dobrą kondycję. Nie do końca jednak tak jest.

Jazda na nartach to bardzo relaksująca i odprężająca forma aktywności fizycznej. Narty biegówki może założyć praktycznie każdy. W związku z tym, na pewno będzie to świetna forma spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Bieganie na nartach, a korzystanie z biegówek to całkiem dwie różne kwestie. Bieganie na nartach wymaga wiele wysiłku i sporej kondycji. Uprawianie tego sportu regularnie może znacznie zwiększyć wydolność organizmu i poprawić zdrowie. Angażuje wszystkie partie mięśni i pozwala spalić ponad 600 kcal w ciągu godziny. Natomiast z biegówek może korzystać każdy, bez względu na wiek. Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim najpierw należy zacząć od spacerów, aby się nie przetrenować. Początkowo nie warto kupować sprzętu. Lepiej go wypożyczyć. Trzeba najpierw sprawdzić, czy w ogóle będzie nam się taki sport podobał. Dopiero później możemy podjąć decyzję o jego zakupie.

Decydując się na bieganie na nartach, możemy wybrać dwa style: klasyczny lub łyżwowy. Styl klasyczny pozwala na bieganie w dosłownie każdych warunkach. Polega na równoległym prowadzeniu nart. Aby uprawiać styl łyżwowy trzeba mieć odpowiednie trasy i potrafić kątowo ustawić narty. To już bardziej wymagająca forma tego sportu. Początkujący biegacze powinni zacząć od stylu klasycznego. Klasyka pozwala nawet niewyćwiczonym osobom spróbować sił w tym sporcie, można więc trenować w każdym terenie: nad rzeką czy leśnych ścieżkach.

Gdy już zdecydujemy się na konkretny styl jazdy, trzeba wybrać właściwy sprzęt, dzięki któremu można będzie taki sport uprawiać. Do techniki klasycznej nadają się narty śladowe o długości o 25-30 cm większej niż wzrost użytkującego. Jeśli zaczynamy przygodę z nartami z nadwagą, obowiązkowo powinniśmy użyć dłuższych nart. Dzięki temu będziemy mogli na takich nartach czuć się komfortowo i bardzo wygodnie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *