Co dają wędrówki po górach?

Przebywanie w górach bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. Można wreszcie pooddychać świeżym powietrzem, co ma bardzo duże znaczenie. Wędrówki po górach są dużo lepsze niż nawet godzina spędzona na siłowni. Można dzięki nim wzmocnić odporność, poprawić kondycję, jak i uzyskać lepsze samopoczucie.

Jeżeli wybierzemy się na wycieczkę w wyższe partie gór, spotkamy się z sytuację, w której w powietrzu jest mniejsza ilość tlenu. Organizm zostaje wtedy zmuszony do szybkiego i głębszego oddychania. Przyspiesza również tętno. Jest to świetny trening, który wzmacnia serce i zwiększa pojemność płuc. Dodatkowo górski klimat powoduje zmiany w składzie chemicznym krwi. Organizm by zrekompensować brak tlenu na wysokości produkuje odpowiednie hormony zwiększające produkcję czerwonych krwinek. Spędzając więc kilka dni urlopu w górach poczujemy niesamowity przypływ energii, zapomnimy o zmęczeniu i stresie. Zdecydowanie będzie to relaksująca wyprawa, która przyniesie nam wiele korzyści.

Wyprawy w góry polecane są również alergikom. Na sporych wysokościach powietrze jest suche i pozbawione alergenów. Dzięki temu zdecydowanie można swobodnie oddychać i nie jest to dla alergików bardzo męczące. Na wysokości 1200 m nie żyją roztocza, z kolei powyżej 2000 m na 1 m3 znajduje się zaledwie kilka zarodników pleśni. Dlatego góry to idealne miejsce dla osób cierpiących na astmę, oddycha się tutaj łatwiej, a oskrzela nie są tak podrażnione.

Podziwianie górskich widoków może również wprawić w bardzo dobry nastrój. Dzięki temu poprawi się również nasze samopoczucie, co jak najbardziej będzie wiązało się z wieloma korzyściami. Taki urlop można będzie po prostu uzyskać za niezwykle udany. W górach nie brakuje również słońca, które jest najlepszym antydepresantem. Dzięki temu, że będziemy mieli dostęp do słońca i świeżego powietrza, na pewno taki wypad w góry uznamy za bardzo udany. Warto więc zdecydować się od czasu do czasu na górską wyprawę. Będziemy wtedy zadowoleni z tego, jak poprawi się nasze zdrowie oraz samopoczucie. Nie trzeba będzie narzekać.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *