Rekreacja dla każdego

Jazda na rowerze to zajęcie demokratyczne – ten sposób rekreacji kochają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dzieci i seniorzy. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak łatwy, bo pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj roweru, ale też jego wielkość i kilka innych czynników.

 

Rower na miarę

Nie bez powodu rowery produkowane są w wersjach damskich i męskich – różnice anatomiczne w budowie naszych ciał mają bowiem znaczenie. Rower powinien być między innymi dopasowany do wzrostu, zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży nie gwarantuje nam komfortowej jazdy. Niedobrany do wzrostu użytkownika może przyczynić się do bólu pleców i innych, czasem poważnych, schorzeń ortopedycznych. Rowery dla kobiet, tak zwane damki, zwykle mają obniżoną ramę, co ułatwia wsiadanie, ale obecnie to rozwiązanie nie ma już takiego znaczenia, jak dawniej. Wzięło się ono bowiem stąd, że dawniej płeć piękna jeździła na rowerze w spódnicy, co teraz jest rzadkim widokiem. Coraz częściej jednak rezygnuje się z obniżonej ramy, zwłaszcza w rowerach sportowych, dzięki czemu są mniej sztywne i lżejsze. Najwięcej różnic pomiędzy modelami dla kobiet i dla mężczyzn jest w rowerach służących do uprawiania sportu wyczynowego. Dotyczą one jednak głównie rozmiarów ramy, a także innych elementów jednośladu.

 

Siodełko dobrze dopasowane

Ważną częścią każdego roweru jest siodełko. To ono w dużej mierze decyduje o naszym komforcie jazdy i o tym, czy nie będziemy odczuwać dolegliwości bólowych po powrocie z wycieczki. Siodełka przeznaczone dla kobiet powinny być przede wszystkim szersze, dostosowane do budowy ich miednicy. Kierownice damskie również są inne niż te w męskich modelach rowerów – zazwyczaj mają mniejszy rozstaw, a uchwyty są węższe, przeznaczone dla damskich dłoni. Kobiety o wyższym wzroście mogą bez obaw zdecydować się na męski rower i ewentualnie wymienić w nim siodełko. Dla bardzo wysokich pań to jedyne rozwiązanie – bo nawet największy damski rower może być dla nich za mały. Niezależnie od naszej płci i tego, czy potrzebujemy kupić siodełka, czy rowery kross – Warszawa jest miastem, gdzie znajdziemy wszystko, co jest nam potrzebne do satysfakcjonującej jazdy.