Wpływ psychiki na sport

Specjaliści od psychologii bardzo często powtarzają, że najważniejsza w sporcie jest głowa. Co to oznacza? Sportowiec, który ma czysty umysł, czyli nie ma problemów, może osiągnąć lepsze wyniki sportowe, nawet, jeżeli jego kondycja fizyczna nie jest aż tak wspaniała. Wszystko tkwi w naszym umyśle i nastawieniu.

Kora mózgowa ma bardzo duży wpływ na przygotowanie sportowca do nadchodzących zawodów. Wpływa na kondycję fizyczną i na to, jak czuje się sportowiec. Każdy zawodnik jest inny i każdy reaguje w inny sposób na sytuacje stresowe. Dlatego też, każdy sporowiec musi mieć zajęcia z psychologiem. Dzięki temu będzie w stanie we właściwy sposób przygotować się do zawodów. Szczególnie z takich zajęć powinni korzystać sportowcy, którzy mają problem z opanowaniem stresu.

Jak się okazuje, zmiany we krwi zawodników zachodzą jeszcze przed samym rozpoczęciem zawodów. Często w trakcie zawodów okazuje się, że ich stawka przerosła sportowca. Szczególnie dotyka to młodego, bardzo ambitnego człowieka. Nie wiedzieć czemu, zaczyna on popełniać szkolne błędy, które nawet nie przydarzają się amatorom. To wszystko wina stresu, który zjada od wewnątrz sportowca. Nie potrafi on racjonalnie ocenić sytuacji. W okresie przedstartowym sportowiec zazwyczaj ma do czynienia z podwyższeniem poziomu cukru we krwi, podwyższeniem poziomu kwasu mlekowego we krwi, podwyższeniem poziomu tłuszczowców we krwi oraz zwiększeniem przemiany gazowej.

Aby tego typu sytuacja były pod kontrolą, głowa sportowca musi pracować właściwie. Sportowiec musi racjonalnie myśleć nie tylko podczas samych zawodów, ale także podczas przygotowań do nich. Każdy wysiłek fizyczny musi być pod kontrolą. Dzięki temu głowa i ciało sportowca zostaną właściwie przygotowane, co ma największe znaczenie.

Istotne jest, aby o tych wszystkich aspektach pamiętać. Dzięki temu będziemy zadowoleni z efektów, jakie uda się w takiej sytuacji uzyskać. Będziemy mogli cieszyć się z tego, że głowa nie przeszkadza nam w osiągnięciu znakomitych wyników sportowych i nie jest przeszkodą w dalszym dążeniu do celu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *